Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Skoncentrowane portfele „kluczem do ponadprzeciętnych wyników”

Badania pokazują, że ten, kto inwestuje w aktywnie zarządzane fundusze, powinien wybierać portfele, które świadomie nie naśladują indeksów. Inaczej ryzykuje, że poniesie wyższe opłaty, przy gorszych wynikach.

Brian Routledge i Anthony Forcione ze State Street Global Advisors uważają, że mocno skoncentrowane fundusze, inwestujące w małą liczbę wyselekcjonowanych spółek, długoterminowo osiągają wyniki lepsze od rynku, mimo że po drodze doświadczają dużej zmienności.

 

Dla porównania, w portfelach inwestujących w dużą liczbę zdywersyfikowanych spółek, wpływ „najlepszych pomysłów" menedżerów nierzadko jest osłabiony. Aktywne fundusze z wieloma spółkami często są krytykowane, że niewiele się różnią od funduszy pasywnie naśladujących indeksy, za to pobierają wyższe opłaty i więcej handlują, co też podbija koszty.

 

„Wielu menedżerów aktywnych funduszy jest zachęcanych do tego, by zarządzali nimi w sposób, który przypomina naśladowanie indeksów" – mówi Peter Sleep, menedżer portfela w Seven Investment Management. To im pasuje, bo nie ryzykują własnymi karierami. Podoba się też zarządom firm funduszowych, które muszą co kwartał raportować zyski i starać się uszczęśliwiać udziałowców.

 

Ale badania pokazują, że najlepszą drogą do osiągnięcia długookresowych, ponadprzeciętnych wyników jest efektywne obstawianie przeciw benchmarkom. Ben Yearsley, szef badań inwestycyjnych w Charles Stanley Direct, zgadza się z tym i, generalnie, preferuje fundusze z mniejszą liczbą spółek, bo koncentracja każe przypuszczać, że menedżerowie dobrze te przedsiębiorstwa poznali.

 

Koncentrację osiąga się nie tylko przy niewielu firmach w portfelu. Robin McDonald, członek zespołu selekcjonującego w Schroders, zauważa, że np. Neil Woodford z Invesco Perpetual, który uzyskuje świetne wyniki, trzyma w portfelu ponad 100 spółek, ale 80 proc. pieniędzy tylko w ok. 20 z nich.

 

 

Na podst. Concentrated portfolios ‘key to outperformance’, Emma Dunkley, The Financial Times

Polityka prywatności