Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Do 2020 r. na świecie będzie 13 „superstarych” społeczeństw…

…dziś są trzy – podaje raport agencji ratingowej Moody’s, który ostrzega, że starzejąca się populacja naszej planety zaczyna ściągać w dół globalny wzrost gospodarczy.

„Superstare" społeczeństwa to takie, w których ponad 1/5 populacji jest wieku co najmniej 65 lat. W 2020 r. będzie ich 13, a w 2030 r. 34. Dziś warunki te spełniają jedynie mieszkańcy Niemiec, Włoch i Japonii.


Większość krajów, które do 2020 r. powinny dołączyć do klubu „superstarych", znajduje się w Europie, w tym Holandia, Francja, Szwecja, Portugalia, Słowenia i Chorwacja. Ale do 2030 r. dojdzie bardziej zróżnicowana grupa, w której będą, m.in., Hongkong, Korea, USA, Wielka Brytania i Nowa Zelandia.


Jednocześnie, ponad 60% krajów będzie już w przyszłym roku „podstarzałych": co najmniej 65 lat skończy 7% ich populacji. .
Raport Moody's zwraca uwagę na zmianę, jaka zachodzi w globalnej gospodarce, wraz z przeobrażaniem się „demograficznej dywidendy" (która pomagała napędzać wzrost) w „demograficzny podatek".


„Zmiany demograficzne, często uważane z problem o charakterze długookresowym, zachodzą już teraz i znacząco spowolnią wzrost gospodarczy" – mówi Elena Duggar, wiceprezes Moody's i współautorka raportu.


Zdaniem agencji, między 2015 a 2030 r. światowa populacja osób w wieku produkcyjnym będzie się powiększać w tempie o połowę mniejszym, niż we wcześniejszych 15 latach. Wszystkie kraje, z wyjątkiem garstki państw afrykańskich, doświadczą spadku „produkcyjnej" części ludności albo jej wolniejszego wzrostu.


„Bezprecedensowe tempo" starzenia się społeczeństw oznacza zmniejszenie stopy wzrostu gospodarczego o 0,4% przez najbliższe 5 lat i o 0,9% w latach 2020-2025 – prognozuje Moody's.


OECD, klub państw promujących zrównoważony wzrost, przestrzegał przed tym problemem w zeszłym miesiącu, przewidując, że starzenie się populacji może sprawić, że w latach 2050-2060 roczna, średnia stopa globalnego wzrostu gospodarczego zmaleje z 3,6% do ok. 2,4%.


Prognozy Moody's zakładają, że niektóre społeczeństwa w Azji będą się starzeć wyjątkowo szybko. W Chinach, w 2020 r. na 1 osobę starszą będzie przypadać 6 osób w wieku produkcyjnym, ale w 2030 r. już tylko 4,2 osoby, a do 2050 r. 2,6. W Honkongu i Korei, w 2020 r. na 1 starszą osobę przypadać będzie, odpowiednio, 3,8 i 4,6 dorosłych w wieku produkcyjnym. Do 2030 r. wskaźnik ten spadnie do 2,3 i 2,7, i do zaledwie 1,5 do 2050 r.


Kraje mogą na różne sposoby rekompensować skutki starzenia się społeczeństw:


„Wpływ starzenia się na wzrost gospodarczy mogą częściowo złagodzić reformy polityczne o charakterze średniookresowym, podnoszące wskaźniki aktywności zawodowej, usprawniające migrację i poprawiające przepływy finansowe" – wylicza Madhavi Bokil, kolejny współautor raportu. „W dłuższej perspektywie, potencjał osłabiania skutków gwałtownych zmian demograficznych mają innowacje i postęp technologiczny, zwiększające produktywność".

 

 

Na podst. World will have 13 'super-aged' nations by 2020, Sarah O'Connor, The Financial Times

Polityka prywatności