Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
2012-04-23 | 09:25

Pluralizm w biznesie

Pluralizm w biznesie
W Wielkiej Brytanii jeszcze dwadzieścia lat temu formuła spółki publicznej o rozproszonej własności udziałów wydawała się jedynym sensownym modelem organizacji przedsiębiorstwa. Dzisiaj coraz częściej poszukuje się innych rozwiązań.
 
2012-04-20 | 10:03

Społecznościowe kredyty rzucają bankom rękawicę

Społecznościowe kredyty rzucają bankom rękawicę
Internetowe serwisy pożyczkowe zdobywają coraz większą popularność. Społecznościowe kredyty (social lending) to odpowiedź na drożejące usługi bankowe, wysokooprocentowane kredyty i lekceważenie przez banki tzw. zwykłych ludzi.
 
2012-04-19 | 11:37

Kup tanio, sprzedaj drogo

Kup tanio, sprzedaj drogo
Amerykańska giełda otwiera szeroko swoje drzwi dla mniejszych inwestorów. Liczne innowacje i modernizacje systemu, jak na przykład internetowe platformy transakcyjne, mają za zadanie wyrównywać szanse wśród wszystkich uczestników rynku akcji.
 
2012-04-19 | 11:30

Czy maklerzy oferują atrakcyjne idee inwestycyjne?

Czy maklerzy oferują atrakcyjne idee inwestycyjne?
Czy maklerzy są w stanie pomóc zarządzającym funduszami inwestycyjnymi, oferując im opłacalne pomysły na transakcje inwestycyjne? Sektor finansowy redukuje zatrudnienie i ogranicza swoją dotychczasową ofertę, stąd coraz trudniej o maklerskie rekomendacje, ale za to poprawia się ich skuteczność. Pojawiają się też firmy i dokładniejsze narzędzia pozwalające na bardziej szczegółowe analizy dodatkowej wartości oferowanej przez poszczególne biura maklerskie.
 
2012-04-18 | 09:22

Prawdziwa przyczyna nierówności dochodów

Prawdziwa przyczyna nierówności dochodów
Analizy zobowiązań podatkowych w krajach wysoko rozwiniętych wykazują, że USA posiadają najbardziej postępowy system podatków dochodowych na świecie – piszą Phill Gramm i Steve McMillin na łamach „The Wall Street Journal”.
 
2012-04-16 | 23:23

Jaka formuła inwestycyjna jest najkorzystniejsza?

Jaka formuła inwestycyjna jest najkorzystniejsza?
Nowe badanie oparte na wynikach indeksu pięciuset największych amerykańskich spółek giełdowych (S&P 500) z ostatnich czterdziestu lat wykazało, że prosta formuła równomiernego udziału poszczególnych spółek jako składników portfela inwestycyjnego przynosi lepsze wyniki niż formuła uzależniająca strukturę portfela od ich wartości rynkowej lub ceny.
 
2012-04-16 | 11:15

Jeden wskaźnik to nie wszystko

Jeden wskaźnik to nie wszystko
Popularny wskaźnik C/Z pozwala każdemu łatwo obliczyć, czy akcje danego przedsiębiorstwa warto kupić i ile są warte. Wystarczyło nie spać na lekcjach matematyki, wiedzieć, czym jest iloraz i można poczuć się jak prawdziwy giełdowy analityk. Tylko czy do rzetelnej wyceny wartości całej spółki giełdowej wystarczy tylko ten jeden wskaźnik?
 
2012-04-16 | 09:24

Jak skutecznie walczyć z głodem na świecie?

Jak skutecznie walczyć z głodem na świecie?
Jednym z wyzwań, jakie niesie wzrost populacji na Ziemi, jest zapewnienie wyżywienia wszystkim mieszkańcom naszej planety. To nie lada zadanie, biorąc pod uwagę, że w 2100 roku ludność ma zwiększyć się do 10 miliardów.
 
2012-04-13 | 11:55

Prosta prawda o prognozowaniu

Prosta prawda o prognozowaniu
Zwykle najprostsze rozwiązania okazują się najskuteczniejsze. Wydaje się, że ta maksyma dotyczy również prognozowania przyszłych zysków z inwestycji. W czym tak naprawdę tkwi sekret dobrej długoterminowej prognozy?
 
2012-04-13 | 09:54

Kto płaci, ten wymaga

Kto płaci, ten wymaga
Rzeczywista wartość analizy rynkowej wynika z faktu, że jest ona bezpłatna – pisze Tony Jackson z „The Financial Times”.
 
2012-04-12 | 23:32

Jak pozbyć się złych przyzwyczajeń?

Jak pozbyć się złych przyzwyczajeń?
Wielu z nas nie jest zadowolonych z pewnych aspektów swojego życia. Są też tacy, którzy najchętniej zmieniliby w nim wszystko. Czy jest to możliwe? A jeśli tak, to jak się za to zabrać?
 
2012-04-12 | 09:09

Czy akcje zawsze przynoszą zysk, nawet w dłuższej perspektywie?

Czy akcje zawsze przynoszą zysk, nawet w dłuższej perspektywie?
Equiuty premium puzzle (EPP) to najdłuższa anomalia w świecie finansów: odkrycie, że inwestycje giełdowe są najbardziej rentowne ze wszystkich możliwych. Nie zawsze się tak jednak dzieje. Czy EPP – nadal powszechnie obowiązujący - to kolejny giełdowy mit?
 
2012-04-11 | 11:59

HFT: wpływ nowych technologii na rynek

HFT: wpływ nowych technologii na rynek
HFT to skrót od high-frequency trading, co w dosłownym tłumaczeniu na polski oznacza „transakcje o wysokiej częstotliwości”. Jest to nowa strategia inwestycyjna, która polega na tym, że wyspecjalizowani gracze przy wykorzystaniu szybkich komputerów w ułamku sekundy dokonują operacji na rynku, co pozwala im na wykorzystanie nawet najdrobniejszych wahnięć cenowych, zamiast skupiać się na długotrwałych tendencjach. Do niedawna wydawało się, że nie ma to istotnego wpływu na korelacje rynku surowców i rynku akcji, jednak ostatnie odkrycie Davida Bicchetti i Nicolasa Maystre’a rzuciło na ta sprawę nowe światło.
 
2012-04-11 | 09:42

Wschodnie wychowanie, zachodnie wykształcenie

Wschodnie wychowanie, zachodnie wykształcenie
Azja dla Azjatów? To japońskie hasło z czasów II Wojny Światowej znów staje się popularne. Spokojnie, tym razem nie ma jednak kontekstu imperialnego, tylko czysto pragmatyczny. Dotyczy bowiem biznesu i top managementu.
 
2012-04-06 | 00:00

Chińczycy konsumują coraz więcej, ale są w tyle za światową czołówką

Chińczycy konsumują coraz więcej, ale są w tyle za światową czołówką
Średni poziom konsumpcji w Chinach w 2011 r. wyniósł 2130 dolarów. Jest to wprawdzie 17 proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, ale nadal stanowi tylko 1/7 wydatków przeciętnego Amerykanina – powiedział prezes Chińskiej Izby Gospodarczej.
PAP/Onet
 
2012-04-04 | 00:00

Szef zarządza też emocjami

O sukcesie menedżerów w 85 proc. decyduje inteligencja emocjonalna. Mniej istotna jest profesjonalna wiedza.
Anita Błaszczak
 
2012-03-28 | 00:00

Odpowiedni wybór celów kluczem do inwestycyjnej nagrody

Zwykle bardzo zabawne jest obserwowanie uczestników gier, którzy musza się poruszać z zasłoniętymi oczami. Znacznie mniej zabawne i zdecydowanie bardziej brutalne jest obserwowanie dzisiaj inwestorów, którzy próbują osiągnąć zadowalające wyniki w obecnej rzeczywistości rynkowej.
 
2012-03-27 | 00:00

Zamiast ropy eksploatuj wiedzę

Moim ulubionym krajem zagranicznym jest Tajwan. Mimo niedoborów cennych surowców jest gospodarczą potęgą. Dzięki mądrym inwestycjom w umiejętności i wiedzę swoich obywateli – pisze Thomas L. Friedman.
 
2012-03-23 | 00:00

Lepsze prognozy gospodarcze z „chmury obliczeniowej”

Bank Rezerw Federalnych może stracić swoje znaczenie w dostarczaniu informacji gospodarczych. Wszystko przez cloud computing. Lub dzięki niemu – pisze na swoim blogu Quentin Hardy.
 
2012-03-22 | 00:00

Naukowcy się mylili. Lodowcowy błąd, oszustwo, czy może jedno i drugie?

Szczegółowe badania wykazały, że uczeni źle oceniali postępujący proces topnienia lodowców na Ziemi. Lodowce himalajskie właściwie się nie zmniejszyły przez ostatnich 10 lat – pisze Evelyn Browning Garriss.
 
 
Polityka prywatności