Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
2012-04-24 | 16:33

Hiszpania podjęła się niewykonalnej misji

Hiszpania podjęła się niewykonalnej misji
Pewne jest jedno. Hasło „Hiszpania” wywołuje na rynkach objawy bliskie paniki. Jednak nie wiadomo do końca, co powoduje taką reakcję. To, czy Hiszpanie nie zapanują nad swoim deficytem, czy wręcz przeciwnie? Być może obawy budzi to, że reformy się powiodą. Ostateczny wynik kryzysu w strefie euro zależy w dużej mierze właśnie od odpowiedzi na to pytanie.
 
2012-04-24 | 11:06

Wściekli, zdolni, niedojrzali

Wściekli, zdolni, niedojrzali
Rok temu skończyli studia i nadal 
nie mają stałej pracy. 
Nawet gdy znaleźli 
coś w wyuczonym zawodzie, to za grosze. Mówią o sobie „śmieciowe pokolenie”, ale nie buntują się,
bo przeciwko komu?
 
2012-04-23 | 10:38

Indie potrzebują czegoś więcej niż mit i magiczny realizm

W indyjskiej opowieści Mahabharata kluczowym momentem jest utrata przez króla Dhritarashtrę zdolności widzenia zarówno w sensie fizycznym, jak i emocjonalnym. Nie dostrzega bezwzględnej ambicji swego najstarszego syna i tragedii, do której może ona doprowadzić. Nie chce dostrzec. Tak jak obecne władze Indii nie chcą zobaczyć wielu problemów kraju – pisze Ranjani Iyer Mohanty w „The Financial Times”.
 
2012-04-23 | 10:21

Najbogatsi jak na razie jedynymi beneficjentami ożywienia gospodarczego

Właściciele luksusowych restauracji, sprzedawcy drogich limuzyn, osobiści konsultanci i doradcy finansowi. Co ich łączy? To, że dla ich klientów recesja się już skończyła. Za oceanem znowu rośnie zainteresowanie ekskluzywnymi towarami i usługami.
 
2012-04-23 | 10:11

Lepsza inflacja w Niemczech niż rozpad strefy euro

Lepsza inflacja w Niemczech niż rozpad strefy euro
Sytuacja gospodarcza Grecji czy Hiszpanii nie poprawia się tak, jak by tego oczekiwano. Jak bumerang powraca pytanie o przyszłość strefy euro. Czy jej rozwiązanie to panaceum na europejską gorączkę gospodarczą? – na łamach „The Financial Times” pyta James Mackintosh.
 
2012-04-20 | 09:32

Bezrobotne kontrasty

Bezrobocie w Unii Europejskiej osiągnęło w tym roku niepokojący poziom 10,2%, odnotowując wzrost o 0,7% względem zeszłego roku. Z kolei w przyszłym roku, zdaniem analityków, poziom ten może wynieść nawet 11%. Politycy w Brukseli planują temu zaradzić poprzez zwiększenie wydatków publicznych, głównie celem dotowania technologii ekologicznych takich jak elektrownie wiatrowe oraz panele słoneczne. Na razie przynosi to marne efekty, co skłania do przypuszczeń, że próba odgórnej interwencji na rynku pracy może jednak nie być najlepszym pomysłem.
 
2012-04-18 | 11:43

Wyrafinowani z rynku paliwowego

Wyrafinowani z rynku paliwowego
Na naszych oczach światowy rynek paliwowy ulega dogłębnemu przeobrażeniu. W całym zachodnim świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, zamyka się coraz więcej rafinerii. Tymczasem ceny paliw stały się zatrważająco wysokie. Jednocześnie popyt w krajach rozwiniętych znacząco maleje, a za to rośnie w krajach rozwijających się, takich jak Chiny, Indie, Brazylia czy Arabia Saudyjska. Przyczyn tego stanu rzeczy jest przynajmniej kilka.
 
2012-04-18 | 10:48

Inflacja może wyprowadzić Niemcy ze strefy euro

Jest tylko jedna rzecz, która może popsuć delikatną równowagę w ramach europejskiej polityki monetarnej i nastawić Deutschebank przeciw ECB: inflacja – pisze Vincent Cignarella.
 
2012-04-18 | 10:36

Powolne dogorywanie zachodniej demokracji

Powolne dogorywanie zachodniej demokracji
Marksiści i neo-keynesowscy ekonomiści mówią jednym głosem! To wydaje się być wprost niewiarygodne, ale i jedni i drudzy argumentują, że Unia Europejska z bogatych krajów uczyniła wierzycieli krajów biedniejszych.
 
2012-04-18 | 10:28

Upadek Ameryki to mit

Upadek Ameryki to mit
Walka o supremację we współczesnym świecie wymyka się utartym schematom. Na globalne i regionalne potęgi zaczynają wyrastać państwa, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu uchodziły za gospodarczych pariasów. Czy Stanom Zjednoczonym uda się utrzymać pozycje światowego supermocarstwa, czy też przypadnie im rola "primus inter pares"?
 
2012-04-18 | 09:59

Przyszłość Europy nie jest w rękach niemieckiego Bundesbanku

Przyszłość Europy nie jest w rękach niemieckiego Bundesbanku
Gdy kryzys w strefie euro dopiero się zaczynał, jej rozwiązanie lub zmniejszenie było nie do pomyślenia: aktywa i pasywa we wspólnej walucie zdążyły się już tak ze sobą splątać, że mogłoby to doprowadzić do zupełnie niekontrolowanego załamania się rynku. Obecnie, wprowadzenie w życie takiego pomysłu stało się znowu możliwe, jednak banki centralne silnych gospodarczo państw Europy, a zwłaszcza niemiecki Bundesbank, obawiają się własnych strat.
 
2012-04-13 | 09:57

O długu, polityce i ekscesach monetarnych

O długu, polityce i ekscesach monetarnych
Jak ważna dla rynków finansowych jest polityka? Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że bardzo. Dowodzi tego tegoroczna dobra passa na globalnym rynku akcji.
 
2012-04-13 | 09:45

Dlaczego Bundesbank się myli?

Dlaczego Bundesbank się myli?
Strefa euro jest coraz bliższa przezwyciężenia kryzysu. Na razie uniknęła ataku serca, ale nadal ma przed sobą okres trudnej rekonwalescencji. Musi przeprowadzić go na tyle skutecznie, by zapobiec kolejnym zagrożeniom – pisze Martin Wolf z „Financial Times”.
 
2012-04-11 | 16:55

Azjatyckie akcje zyskują na wartości

Azjatyckie akcje zyskują na wartości
Obecna trudna sytuacja w Europie i USA jest przedmiotem międzynarodowej debaty, jednak inwestorzy w Azji również zostali dotknięci, głównie przez zmniejszony - ze względu na wolniejszy wzrost gospodarczy w USA i Europie - eksport. Optymiści przewidują, że nadchodzi okres uniezależniania się Azji od obcych rynków – pisze Conrad de Aenlle.
 
2012-04-11 | 16:46

Gorąca dyskusja o trzycyfrowych cenach baryłki ropy

Gorąca dyskusja o trzycyfrowych cenach baryłki ropy
Negocjowane właśnie umowy dotyczące dostaw ropy w najbliższych 3–5 latach dopuszczają największe w historii zniżki cen przy transakcjach z natychmiastową dostawą. Czy era trzycyfrowych cen za baryłkę zmierza ku końcowi? – pyta Javier Blas („Financial Times”).
 
2012-04-11 | 11:46

Obligacje pod politycznym nadzorem

Obligacje pod politycznym nadzorem
Czy giełdowe "byki" za oceanem przestały się interesować 30-letnimi obligacjami? Nic bardziej mylnego, te papiery wciąż cieszą się zainteresowaniem. Nad rynkiem obligacji zawisł jednak miecz Demoklesa w postaci zbyt dużego zainteresowania nimi polityków.
 
2012-04-11 | 11:44

Ameryka gospodarczo rozdwojona

Ameryka gospodarczo rozdwojona
Dynamizm amerykańskich przedsiębiorstw w obliczu zawirowań światowej gospodarki jest zadziwiający. W ciągu ostatnich pięciu lat wiele z nich znacznie zmniejszyło zatrudnienie, za to zwiększyło produktywność. Według The Wall Street Journal średni dochód generowany przez pojedynczego pracownika w korporacjach należących do grupy S&P 500 pomiędzy rokiem 2007 a 2001 wzrósł z 378 do 420 tyś. dolarów. Ten skok wydajności znacząco wzmocnił amerykańską gospodarkę, zwłaszcza jej możliwości eksportowe. Wygląda na to, że złożona przez Obamę obietnica dwukrotnego zwiększenia eksportu w ciągu pięciu lat może jeszcze się spełnić.

Na podstawie artykułu Davida Brooksa „The Two Economies” dla The New York Times.
 
2012-04-10 | 10:28

Czy Amerykanie wracają do życia na kredyt?

Czy Amerykanie wracają do życia na kredyt?
Choć amerykańska gospodarka nadal nie otrząsnęła się w pełni ze skutków kryzysu, ostatnie miesiące przyniosły wyraźną poprawę. Problem polega na tym, że przyczyną wzrostu prawdopodobnie jest jedno z tych zjawisk, które kryzys w ogóle zapoczątkowały: rosnące zadłużenie. Naturalnym odruchem w obliczu recesji było zwiększenie oszczędności a zmniejszenie wydatków, ale pod koniec zeszłego roku konsumenci w Stanach Zjednoczonych znów zaczęli więcej wydawać.
 
2012-04-06 | 23:14

iPad ważniejszy niż jedzenie

iPad ważniejszy niż jedzenie
Wydawałoby się, że nie ma związku między ceną nowego iPada a kosztami życia w USA. Okazuje się jednak, że to ile płaci się w sklepie za elektroniczny gadżet może wiązać się np. z cenami żywności.
 
2012-04-06 | 17:09

Równowaga po chińsku

Równowaga po chińsku
Amerykańskie obligacje skarbowe są najtańsze od grudnia, także dolar zaczyna „prężyć muskuły”. W oczekiwaniu na kolejne decyzje Rezerwy Federalnej, inwestorzy powinni spojrzeć na „drgnięcia” na linii dolar – renminbi.
 
 
Polityka prywatności