Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
2012-04-28 | 16:25

Powstanie europejska agencja ratingowa

Powstanie europejska agencja ratingowa
Niemiecka firma konsultingowa Roland Berger zdołała zebrać fundusze - 300 mln euro - na stworzenie europejskiej agencji ratingowej, która ma rozpocząć działalność we wrześniu - podał w piątek dziennik "Le Figaro".
 
2012-04-27 | 10:39

Poważne zagrożenie dla banków w Polsce

Poważne zagrożenie dla banków w Polsce
Brak koordynacji w podnoszeniu wymogów kapitałowych dla banków w UE, może doprowadzić do drenażu aktywów filii, by dokapitalizować banki-matki - wynika z analizy KE. W Polsce aktywa filii zagranicznych banków stanowią 67,6 proc. wszystkich aktywów bankowych.
 
2012-04-26 | 11:49

Inwestorzy szukają alternatywnych projektów na rynku nieruchomości

Inwestorzy szukają alternatywnych projektów na rynku nieruchomości
Inwestowanie w tzw. nieruchomości alternatywne staje się powoli przebojem w Europie. Tylko w Wielkiej Brytanii sam rynek mieszkań dla studentów wart jest 20 miliardów funtów.
 
2012-04-25 | 17:02

Roboty zdobywają Chiny

Roboty zdobywają Chiny
Już nie tylko tania siła robocza jest gospodarczą wizytówką Chin. Także zaawansowane technologie powoli stają się znakiem rozpoznawczym "fabryki świata". Ludzkie ręce coraz częściej zastępują stalowe ramiona robotów.
 
2012-04-25 | 11:02

Hiszpania: ryzyko spłaszczenia?

Osiągnięcie przez 10-letnie obligacje hiszpańskie 6-procentowego progu wywołało poruszenie. Aby jednak być bardziej świadomym tego, co to oznacza, warto równocześnie przyjrzeć się temu, co dzieje się z notowaniami obligacji krótkoterminowych – radzi Matt Philips.
 
2012-04-25 | 10:43

Renminbi na drodze postępującej liberalizacji

Amerykańscy politycy mogą sobie twierdzić na potrzeby swoich kampanii wyborczych, że zwiększenie zakresu wahań dla kursu wymiany renminbi wynika z presji wywieranej przez nich na rząd chiński, ale jest to wyłącznie spowodowane stopniową i dobrze przez Chiny przeprowadzaną liberalizacją waluty. Teraz najważniejsze pytanie dotyczy tego na czym polegać będzie następny krok w tym procesie – czytamy w „The Financial Times”.
 
2012-04-25 | 09:34

Arabia Saudyjska nie będzie w stanie zniwelować braków w dostawach ropy

Arabia Saudyjska nie będzie w stanie zniwelować braków w dostawach ropy
Amerykański rząd ma sprawdzony sposób wywierania presji na państwa Bliskiego Wschodu, którego ważnym elementem jest kooperacja z Arabią Saudyjską. Gospodarki krajów bliskowschodnich w większości opierają się na eksporcie ropy, więc najłatwiej wpłynąć na nie ograniczając ich możliwości eksportowe poprzez odpowiednie sankcje. Oczywiście każdy kij ma dwa końce, bo zmniejszenie dostaw czarnego złota odbija się na gospodarce ogólnoświatowej, jednak jak dotąd Amerykanie mogli polegać na Saudyjczykach, którzy w krytycznym momencie zwiększali własne dostawy, tym samym uzupełniając braki w podaży. Tak samo miało być teraz, gdy rząd Baracka Obamy postanowił nałożyć sankcje na Iran, lecz tym razem coś poszło nie tak.
 
2012-04-25 | 09:15

Prawdziwa bomba populacyjna

W związku ze starzeniem się społeczeństw europejskich coraz częściej pojawia się pytanie: skąd wziąć pieniądze na wypłacanie przyszłych emerytur? Według badania przeprowadzonego przez Europejski Bank Centralny w 2009 r., przyszłe zobowiązania emerytalne Niemiec wyniosą aż 7,7 tryliona euro, co trzykrotnie przekracza obecny roczny PKB w tym kraju. Jedynym rozwiązaniem tego problemu, jakie dotąd byli w stanie wymyślić niemieccy politycy, jest podniesienie podatków.
 
2012-04-23 | 11:48

Nowe standardy prowadzące do redukcji zysków

Nowe standardy prowadzące do redukcji zysków
Zmiany wprowadzane w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości uderzą w firmy stosujące tzw. regułę korytarzową.
 
2012-04-23 | 11:25

Czy fizyczny rynek ropy naprawdę się uspokaja?

Przedsiębiorcy w Genewie, Londynie i Houston zadają sobie to samo pytanie: czy fizyczny rynek ropy naprawdę i trwale się uspokaja. Pewne zjawiska zdają się na to wskazywać. Z całą pewnością niektóre sektory rynku słabną, jednak ogólna sytuacja pozostaje wciąż niejasna.
 
2012-04-20 | 12:08

INCRA rzuca wyzwanie wielkiej trójce

Kryzys finansowy sprawił, że na nowo rozgorzały dyskusje nad powołaniem niezależnej agencji ratingowej. Instytucja taka, działająca na zasadach non-profit, stanowiłaby przeciwwagę dla trzech największych komercyjnych agencji amerykańskich: Standard & Poor’s, Moody’s oraz Fitch.
 
2012-04-20 | 11:50

Europejski Bank Centralny podjął decyzję o utrzymaniu niskich stóp procentowych

Europejski Bank Centralny podjął decyzję o utrzymaniu niskich stóp procentowych
Biorąc pod uwagę oznaki ponownego utknięcia strefy euro w recesji, decyzja Europejskiego Banku Centralnego (ECB) o utrzymaniu podstawowych stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie 1% nikogo nie zaskoczyła. Problem stanowi natomiast pogłębiająca się przepaść pomiędzy słabymi gospodarczo krajami południowej Europy, a silnymi krajami północnymi. Zwłaszcza niemiecki Bundesbank nie kryje obaw związanych z polityką ECB.
 
2012-04-20 | 09:56

Pracownicy ECB domagają się ochrony przed skutkami inflacji

Pracownicy ECB domagają się ochrony przed skutkami inflacji
Pracownicy Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie domagają się ochrony swoich emerytur przed inflacją i spadkiem ich realnej wartości – pisze Ralph Atkins z „The Financial Times”.
 
2012-04-19 | 10:39

Miłośnicy złota ograniczają swój apetyt

Miłośnicy złota ograniczają swój apetyt
Ceny złota nadal utrzymują się na wysokim poziomie, bo wciąż panuje przekonanie o kruchości światowej gospodarki i wiara, że rządy będą musiały ponowić ożywcze zastrzyki gotówki, tym samym osłabiając papierowe waluty. Jednak ostatnio ta wiara uległa zachwianiu, gdy w Stanach Zjednoczonych pojawiły się pierwsze objawy stabilizacji gospodarczej. Inwestorzy już zaczynają się zastanawiać, czy aby na pewno postawienie na szlachetny kruszec jest rzeczywiście najbardziej zyskownym rozwiązaniem.
 
2012-04-19 | 10:20

Kurs juana nieco bliższy realnej wartości

Kurs juana nieco bliższy realnej wartości
Chiński bank centralny, chcąc złagodzić międzynarodową presję, poluzował kurs wymiany juana. Pekin chce w ten sposób odebrać argumenty tym, którzy twierdzą, że juan ma zbyt niską wartość w stosunku do dolara. Zaniżanie wartości juana wielokrotnie już doprowadzało do napięć na linii Waszyngton – Pekin.
 
2012-04-19 | 09:48

Pokolenie inwestorów zaczyna unikać strefy euro

Specjaliści twierdzą, że największy rynek papierów wartościowych strefy euro stracił wielu inwestorów z całego świata, być może nawet całe pokolenie – dla „The Financial Times” pisze David Oakley.
 
2012-04-17 | 11:45

Uwaga na rosnące długi gospodarstw domowych

Poważnym zagrożeniem dla światowej gospodarki jest rosnące zadłużenie gospodarstw domowych. Waga problemu jest tak duża, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy uznał go za równie niebezpieczny jak kryzys zadłużenia państw w strefie euro.
 
2012-04-17 | 10:40

Chiny rezygnują z energii słonecznej na rzecz jądrowej

Chiny rezygnują z energii słonecznej na rzecz jądrowej
W 2012 Chiny zwiększą wykorzystanie naturalnych źródeł energii, takich jak energia jądrowa, i zakończą pozyskiwanie energii słonecznej i wiatrowej „na ślepo” – w rządowym raporcie zapowiada Wen Jiabao, premier Chin.
 
2012-04-17 | 09:55

Błędne decyzje Unii Europejskiej w sprawie Hiszpanii

Propagowana m.in. przez Angelę Merkel i powszechna w całej strefie euro polityka oszczędności jak dotąd zawodzi na całej linii. Pomimo pomocy Centralnego Banku Europejskiego, kolejne państwa popadają z powrotem w recesję, bezrobocie rośnie, a prognozy deficytów budżetowych stale się pogarszają. Szczególny niepokój na rynku obligacji budzi sytuacja Hiszpanii.
 
2012-04-16 | 11:32

Z Rosji wciąż odpływa kapitał

Z Rosji odpływa coraz więcej kapitału. Bank Centralny szacuje, że w pierwszym kwartale tego roku za granicę wycofano równowartość ponad 35 miliardów dolarów. To duże wyzwanie dla Władimira Putina, który deklaruje, że chce pobudzić wzrost gospodarczy i zachęca do inwestycji.
 
 
Polityka prywatności