Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
2012-03-17 | 00:00

Europa Wschodnia na łasce oddłużającego Zachodu

Celem inicjatywy Wiedeń 2.0 (Vienna 2.0) jest zapobieżenie napięciom, jakie mogłyby wyniknąć z działań banków europejskich, które pragnęłyby odbudować swój bilans kapitałowy kosztem ograniczenia działalności kredytowej tak ważnych dla dalszego rozwoju Europy Wschodniej. A dodajmy, że banki zachodnie kontrolują tutaj ponad trzy czwarte całego sektora bankowego.
Na podstawie artykułu Neila Buckleya, jaki ukazał się w „The Wall Street Journal”.
 
2012-03-16 | 00:00

Internet jako doradca inwestycyjny

Wyłonienie się Internetu jako dostawcy opinii i treści, zwykle niezależnych lecz okazjonalnie tylko posiadających wysoką jakość, wzmocniło stary dobry nawyk, aby nie brać wszystkiego za dobrą monetę. Chodzi oczywiście o tysiące komentatorów rynku czy ekonomistów (nazwijmy ich blogerami, choć ściśle rzecz biorąc nie wszyscy oni prowadzą blogi), którzy swym życiowym powołaniem uczynili skomentowanie każdego fragmentu ekonomicznych czy rynkowych wieści.

Na podstawie artykułu Nielsa Jensena, który ukazał się w „Business Insider”.
 
2012-03-16 | 00:00

Grecka demokracja pod ścianą

Kiedy Wolfgang Schäuble zaproponował, że Grecja powinna przełożyć wybory aby otrzymać dalszą pomoc finansową wielu przecierało oczy ze zdumienia. Oto jesteśmy w punkcie, gdzie sukces przestaje iść w parze z demokracją.
 
2012-03-16 | 00:00

Dlaczego Europa cierpi na brak wzrostu ekonomicznego?

Raport Banku Światowego obwinia europejskie rządy i problemy demograficzne.
 
2012-03-16 | 00:00

Bank Japonii próbuje pobudzić wzrost gospodarczy

W odpowiedzi na kolejne spowolnienie i pod narastającą presją polityczną, Bank Japonii luzuje politykę pieniężną.
 
2012-03-15 | 11:53

Prognozy zysków idą w górę

Analitycy w ciągu ostatniego tygodnia globalnie podnieśli swoje prognozy zysku dla większej ilości firm niż obniżyli, po raz pierwszy od maja ubiegłego roku.
Richard Milne, Capital Markets Editor
 
2012-03-15 | 00:00

Grecka tragedia z obligacjami w tle

Wielu inwestorów chciałoby się ostatecznie pożegnać z kłopotami jakie na rynkach wywołał tzw. kryzys grecki. Także europejscy decydenci wydają się bardziej skupiać na wzroście gospodarczym na swoim kontynencie niż koncentrować na zadłużeniu 9-milionowego państwa. Jednak słoneczna Hellada nie da tak szybko o sobie zapomnieć.
 
2012-03-15 | 00:00

Czekając na szybszy wzrost

Dobre wieści z amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia spada, rośnie liczba osób zatrudnianych przez prywatne firmy. Analityków zaskakuje jednak, że obniżenie bezrobocia nie przekłada się na wyraźny wzrost PKB.
 
2012-03-15 | 00:00

Czekając na szybszy wzrost

Dobre wieści z amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia spada, rośnie liczba osób zatrudnianych przez prywatne firmy. Analityków zaskakuje jednak, że obniżenie bezrobocia nie przekłada się na wyraźny wzrost PKB.
FT
 
2012-03-15 | 00:00

Brytyjski program oszczędnościowy uderza w młodych

Wraz z wprowadzeniem przez angielski rząd programu oszczędnościowego doszło do wyraźnego zróżnicowania pomiędzy sytuacją majątkową przedstawicieli różnych pokoleń. Według analiz Financial Times, średni przychód w gospodarstwach domowych osób między 20. a 30. rokiem życia nie zwiększa się już od dziesięciu lat, podczas gdy przychód w gospodarstwach domowych osób starszych rośnie. Mimo to Kanclerz Skarbu George Osborne ciągle unika nakładania na tych drugich obostrzeń finansowych związanych z nową polityką oszczędnościową, niezależnie od poziomu ich realnych dochodów.
Na podstawie artykułu Chrisa Gilesa i Sarah Neville dla The Financial Times.
 
2012-03-15 | 00:00

Rekordowe zyski spółek na przekór kryzysowi

Mimo sezonowych spadków dochody większości spółek w USA i Europie były rekordowo wysokie lub zbliżone do najwyższego poziomu w historii. Nie przeszkodziło temu nawet niekorzystne tło gospodarcze – pisze Alison Smith (WSJ).
 
2012-03-15 | 00:00

Złoty skok chińskiego smoka

Walka o polityczną i gospodarczą supremację w Azji nabiera nowego smaku. Tradycyjna rywalizacja między Chinami a Indiami dotknęła także kruszców. Popyt na złoto w Państwie Środka bije wszelkie rekordy, co oczywiście wpływa bezpośrednio na ceny tego metalu na świecie.
 
2012-03-15 | 00:00

Zestresowany? To nowa norma.

Wydawać by się mogło, że wraz z początkiem 2012 r. większość ludzi odpowiedziałaby twierdząco na pytanie, czy czują się w obecnym czasie zestresowani. Lecz kiedy Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne postawiło zbadać tę kwestię, wyniki okazało się zaskakujące.
 
2012-03-15 | 00:00

Przeciwko negatywnym stereotypom

Jak sprawić by ludzie chętniej zakładali własne firmy? Wszak małe i średnie przedsiębiorstwa, wytwarzające gros PKB stanowią krwioobieg gospodarki. Stymulują wzrost ogólnego bogactwa. Więcej młodych osób decydowałoby się założyć swój interes, gdyby ludzie patrzyli inaczej na przedstawicieli biznesu.
 
2012-03-15 | 00:00

Potencjalne efekty uboczne niskich stóp procentowych

Utrzymywanie niskich stóp procentowych jest generalną tendencją wśród wielu banków centralnych zarówno w Europie, jak i na świecie. Powszechnie uważa się, że ta polityka ma dodatni wpływ na gospodarkę, gdyż zachęca do inwestycji i podejmowania ryzyka finansowego oraz zwiększa konsumpcję kosztem oszczędności. Jednak wraz z rosnącym w czasie ogólnym zadłużeniem skłonność do brania kredytów i tak maleje, a utrzymywanie niskich stóp procentowych może przynieść negatywne skutki.
 
2012-03-15 | 00:00

Pomysły amerykańskich milionerów na naprawę gospodarki

Najnowsze badania pokazały, że amerykańscy milionerzy mają swoje zdecydowane poglądy na temat uzdrowienia gospodarki. Różnią się jednak zasadniczo, co do samych sposobów.
 
2012-03-15 | 00:00

Nadchodzi era innowacji

XXI w przynosi nam przełom technologiczny na miarę wynalezienia telefonu czy elektryczności.
Mark P. Mills, Julio M. Ottino
 
2012-03-12 | 00:00

Proste inwestycyjne prawdy

Fragmenty tygodniowego komentarza: W poszukiwaniu trendu
„Ponadprzeciętne zyski i wielkie straty”
 
2012-03-05 | 00:00

Wychodzenie z siebie

Fragmenty tygodniowego komentarza: W poszukiwaniu trendu
„Emocjonalna amnezja”
 
2012-03-01 | 00:00

Obligacje banków dają prawie dwa razy wyższe zyski niż lokaty. Warto?

Oprocentowanie obligacji banków notowanych na Catalyst jest średnio o 3-3,5 pkt proc. wyższe niż oferowane przez te same instytucje lokaty terminowe.
Michał Sadrak Open Finance
 
 
Polityka prywatności