Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
2012-03-28 | 00:00

Odpowiedni wybór celów kluczem do inwestycyjnej nagrody

Zwykle bardzo zabawne jest obserwowanie uczestników gier, którzy musza się poruszać z zasłoniętymi oczami. Znacznie mniej zabawne i zdecydowanie bardziej brutalne jest obserwowanie dzisiaj inwestorów, którzy próbują osiągnąć zadowalające wyniki w obecnej rzeczywistości rynkowej.
 
2012-03-28 | 00:00

Ben Bernanke prowadzi dolara w szalonym tańcu

Krok w prawo i wartość dolara rośnie. Krok na lewo i dolar znowu spada. Tak Prezes Banku Rezerw Federalnych Ben Bernanke tańcował z amerykańską walutą w ostatnich tygodniach w miarę tego jak swoimi wypowiedziami podkręcał lub obniżał oczekiwania rynku dotyczące ewentualnego dalszego rozluźnienia polityki monetarnej.
Zdaniem Nicholasa Hastings (dla The Source)
 
2012-03-28 | 00:00

Renminbi alternatywą dla dolara

Renminbi alternatywą dla dolara
Dotychczas główną walutą rozrachunkową dla międzynarodowych transakcji i rozliczeń kredytowych był dolar amerykański. Alternatywą dla niego mogłoby być euro, jednak po zawirowaniach, jakie w ostatnich latach dotknęły strefy euro, nie wydaje się ono wystarczająco stabilne. Dlatego państwa grupy BRICS (czyli Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz RPA), po spotkaniu w Chinach w kwietniu zeszłego roku, w oficjalnym oświadczeniu wezwały do stworzenia szerszego systemu walut międzynarodowych.
 
2012-03-27 | 00:00

Zamiast ropy eksploatuj wiedzę

Moim ulubionym krajem zagranicznym jest Tajwan. Mimo niedoborów cennych surowców jest gospodarczą potęgą. Dzięki mądrym inwestycjom w umiejętności i wiedzę swoich obywateli – pisze Thomas L. Friedman.
 
2012-03-27 | 00:00

Ceny ropy zmierzają ku poziomom, które prowadzą do destrukcji popytu

Ceny ropy zmierzają ku poziomom, które prowadzą do destrukcji popytu - oceniają w kwartalnym raporcie ekonomiści Deustche Bank. Analitycy podnieśli prognozę średniej ceny baryłki Brent w 2012 r. o 2 USD do 117 USD.
Za PAP/Onet
 
2012-03-27 | 00:00

OECD: fundusz ratunkowy eurolandu powinien wynosić minimum bilion euro

Strefa euro powinna wzmocnić swą "zaporę przeciwogniową", jak określa się fundusz ratunkowy eurolandu, do minimum biliona euro - zaapelowała w zaprezentowanym w Brukseli raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
ZA PAP/Onet
 
2012-03-27 | 00:00

Szansa dla przedsiębiorczości

Fragmenty tygodniowego komentarza: W poszukiwaniu trendu
„Każdy kryzys stwarza nowe możliwości”
 
2012-03-26 | 11:12

Nic nie trwa wiecznie, czas na inną ekonomię

Nic nie trwa wiecznie, czas na inną ekonomię
Nawet jeśli obecny nastrój na rynkach się wyraźnie poprawia, to nabyta mądrość i tak każe nam założyć, że w wyniku kryzysu finansowego gospodarka amerykańska jest skazana na długoterminową recesję. Ale niekoniecznie musi się to okazać prawdą.

Na podstawie artykułu Justina Laharta.
 
2012-03-26 | 00:00

Arabia Saudyjska próbuje uspokoić rynek ropy

Arabia Saudyjska pobudza eksport ropy, uzupełnia jej zapasy w strategicznych miejscach, m.in. USA, a także zwiększa jej wydobycie. Chce uspokoić rynek – pisze Javier Blas (Commodities Editor).
 
2012-03-26 | 00:00

XXI wiek bez światowego hegemona

Wbrew wielu prognozom żaden kraj lub region nie będzie wyraźnie dominował w XXI wieku. Mimo rosnącej potęgi ekonomicznej Chin i Indii, obecne stulecie nie będzie z pewnością „wiekiem Azji”.
Zdaniem Chandrana Naira, autora książki ‘Consumptionomics’
 
2012-03-26 | 00:00

Wpływ słabości politycznej Arabii Saudyjskiej na jej pozycję na rynku paliwowym

Wpływ słabości politycznej Arabii Saudyjskiej na jej pozycję na rynku paliwowym
W ostatnim czasie ceny ropy znowu poszły w górę, co należy powiązać z przewidywaniami, że Iran lada moment zmniejszy swoje dostawy tego surowca w związku z narastającymi sankcjami. Jednak zdaniem saudyjskiego ministra ds. ropy, Aliego al-Naimi, ta podwyżka nie była uzasadniona. W publicznym wystąpieniu zapewnił on, że Arabia Saudyjska jest w stanie wyrównać różnicę, zwiększając własne dostawy. Nie zmieniło to sytuacji na rynku. Dlaczego?

Na podstawie artykułu Amotza Asa-Ela.
 
2012-03-26 | 00:00

Technologicznie świetlana przyszłość

Technologicznie świetlana przyszłość
Fragment tygodniowego komentarza: W poszukiwaniu trendu
Na szczęście nadchodzi koniec świata!
 
2012-03-23 | 10:54

Prognozy zysków idą w górę

Prognozy zysków idą w górę
Analitycy w ciągu ostatniego tygodnia globalnie podnieśli swoje prognozy zysku dla większej ilości firm niż obniżyli, po raz pierwszy od maja ubiegłego roku.
Richard Milne, Capital Markets Editor
 
2012-03-23 | 00:00

Lepsze prognozy gospodarcze z „chmury obliczeniowej”

Bank Rezerw Federalnych może stracić swoje znaczenie w dostarczaniu informacji gospodarczych. Wszystko przez cloud computing. Lub dzięki niemu – pisze na swoim blogu Quentin Hardy.
 
2012-03-23 | 00:00

Zwolennicy ciągłej hossy w pułapce wyprzedaży na rynku amerykańskich obligacji

Nagle amerykańskie obligacje skarbowe, tak cenione przez ostrożnych inwestorów, zaczynają przynosić straty. Na przestrzeni zaledwie paru dni nastąpił dosyć gwałtowny zwrot na najbardziej płynnym rynku obligacji na świecie. Dlatego obecni właściciele tych aktywów stają się coraz bardziej nerwowi.
 
2012-03-22 | 00:00

Rosnąca presja na wynagrodzenia w krajach Azji

Coraz więcej rządów krajów azjatyckich wywiera presję na lokalnie działające firmy by podnosiły wynagrodzenia pracownicze i w ten sposób pomogły w zapobieżeniu dalszym protestom.
To działanie spowodowało, że nad międzynarodowymi przedsiębiorstwami zawisło widmo podwyższenia kosztów produkcji. Grozi to również narastającą inflacją.
 
2012-03-22 | 00:00

Naukowcy się mylili. Lodowcowy błąd, oszustwo, czy może jedno i drugie?

Szczegółowe badania wykazały, że uczeni źle oceniali postępujący proces topnienia lodowców na Ziemi. Lodowce himalajskie właściwie się nie zmniejszyły przez ostatnich 10 lat – pisze Evelyn Browning Garriss.
 
2012-03-22 | 00:00

Spadek płacy realnej w strefie euro

Spadek płacy realnej w strefie euro
Według danych opublikowanych przez europejską agencję statystyczną Eurostat, w ostatnim kwartale 2011 r. płaca realna spadła w niemal wszystkich krajach strefy euro. A to – w polaczeniu z rosnącym bezrobociem – tłumaczy dlaczego konsumenci nadal nie czują się zbyt pewnie, a konsumpcja wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Co oczywiście nie wróży dobrze państwom nadal znajdującym się na krawędzi kryzysu ekonomicznego i finansowego.

Na podstawie artykułu Ilony Billington i Paula Hannona dla WSJ.
 
2012-03-22 | 00:00

Przedwyborcza gorączka we Francji

Przedwyborcza gorączka we Francji
We Francji wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie. Mogłaby to być znakomita okazja do rozpoczęcia debaty na temat stanu francuskiej gospodarki, a właściwie na temat sposobu wyprowadzenia jej z kryzysu. Tymczasem dwaj główni kandydaci, Sarkozy i Holland, oddają się coraz dalej posuniętym populistycznym ekscesom i składają niemożliwe do spełnienia obietnice, by przyciągnąć bardziej radykalny elektorat.

Na podstawie artykułu Pierre’a Briancona.
 
2012-03-21 | 00:00

Koniec azjatyckiej dywidendy demograficznej

Dobre dane demograficzne mogą być jednym z filarów wysokiego wzrostu gospodarczego. Jednak planując rozwój kraju, nie można bazować jedynie na demografii. O tym nie zawsze chcą pamiętać rządzący. Przed poważnym wyzwaniem w tej kwestii stoi Azja.
 
 
Polityka prywatności