Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
2012-04-19 | 11:37

Kup tanio, sprzedaj drogo

Kup tanio, sprzedaj drogo
Amerykańska giełda otwiera szeroko swoje drzwi dla mniejszych inwestorów. Liczne innowacje i modernizacje systemu, jak na przykład internetowe platformy transakcyjne, mają za zadanie wyrównywać szanse wśród wszystkich uczestników rynku akcji.
 
2012-04-19 | 11:30

Czy maklerzy oferują atrakcyjne idee inwestycyjne?

Czy maklerzy oferują atrakcyjne idee inwestycyjne?
Czy maklerzy są w stanie pomóc zarządzającym funduszami inwestycyjnymi, oferując im opłacalne pomysły na transakcje inwestycyjne? Sektor finansowy redukuje zatrudnienie i ogranicza swoją dotychczasową ofertę, stąd coraz trudniej o maklerskie rekomendacje, ale za to poprawia się ich skuteczność. Pojawiają się też firmy i dokładniejsze narzędzia pozwalające na bardziej szczegółowe analizy dodatkowej wartości oferowanej przez poszczególne biura maklerskie.
 
2012-04-19 | 10:39

Miłośnicy złota ograniczają swój apetyt

Miłośnicy złota ograniczają swój apetyt
Ceny złota nadal utrzymują się na wysokim poziomie, bo wciąż panuje przekonanie o kruchości światowej gospodarki i wiara, że rządy będą musiały ponowić ożywcze zastrzyki gotówki, tym samym osłabiając papierowe waluty. Jednak ostatnio ta wiara uległa zachwianiu, gdy w Stanach Zjednoczonych pojawiły się pierwsze objawy stabilizacji gospodarczej. Inwestorzy już zaczynają się zastanawiać, czy aby na pewno postawienie na szlachetny kruszec jest rzeczywiście najbardziej zyskownym rozwiązaniem.
 
2012-04-19 | 10:20

Kurs juana nieco bliższy realnej wartości

Kurs juana nieco bliższy realnej wartości
Chiński bank centralny, chcąc złagodzić międzynarodową presję, poluzował kurs wymiany juana. Pekin chce w ten sposób odebrać argumenty tym, którzy twierdzą, że juan ma zbyt niską wartość w stosunku do dolara. Zaniżanie wartości juana wielokrotnie już doprowadzało do napięć na linii Waszyngton – Pekin.
 
2012-04-19 | 09:48

Pokolenie inwestorów zaczyna unikać strefy euro

Specjaliści twierdzą, że największy rynek papierów wartościowych strefy euro stracił wielu inwestorów z całego świata, być może nawet całe pokolenie – dla „The Financial Times” pisze David Oakley.
 
2012-04-18 | 11:43

Wyrafinowani z rynku paliwowego

Wyrafinowani z rynku paliwowego
Na naszych oczach światowy rynek paliwowy ulega dogłębnemu przeobrażeniu. W całym zachodnim świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, zamyka się coraz więcej rafinerii. Tymczasem ceny paliw stały się zatrważająco wysokie. Jednocześnie popyt w krajach rozwiniętych znacząco maleje, a za to rośnie w krajach rozwijających się, takich jak Chiny, Indie, Brazylia czy Arabia Saudyjska. Przyczyn tego stanu rzeczy jest przynajmniej kilka.
 
2012-04-18 | 10:48

Inflacja może wyprowadzić Niemcy ze strefy euro

Jest tylko jedna rzecz, która może popsuć delikatną równowagę w ramach europejskiej polityki monetarnej i nastawić Deutschebank przeciw ECB: inflacja – pisze Vincent Cignarella.
 
2012-04-18 | 10:36

Powolne dogorywanie zachodniej demokracji

Powolne dogorywanie zachodniej demokracji
Marksiści i neo-keynesowscy ekonomiści mówią jednym głosem! To wydaje się być wprost niewiarygodne, ale i jedni i drudzy argumentują, że Unia Europejska z bogatych krajów uczyniła wierzycieli krajów biedniejszych.
 
2012-04-18 | 10:31

Krugman: Europa zmierza do "ekonomicznego samobójstwa"

Krugman: Europa zmierza do "ekonomicznego samobójstwa"
Polityka przywódców krajów europejskich prowadzi do "ekonomicznego samobójstwa" - ostrzega w poniedziałkowym "New York Timesie" znany publicysta i ekonomista, laureat nagrody Nobla, Paul Krugman.
 
2012-04-18 | 10:28

Upadek Ameryki to mit

Upadek Ameryki to mit
Walka o supremację we współczesnym świecie wymyka się utartym schematom. Na globalne i regionalne potęgi zaczynają wyrastać państwa, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu uchodziły za gospodarczych pariasów. Czy Stanom Zjednoczonym uda się utrzymać pozycje światowego supermocarstwa, czy też przypadnie im rola "primus inter pares"?
 
2012-04-18 | 09:59

Przyszłość Europy nie jest w rękach niemieckiego Bundesbanku

Przyszłość Europy nie jest w rękach niemieckiego Bundesbanku
Gdy kryzys w strefie euro dopiero się zaczynał, jej rozwiązanie lub zmniejszenie było nie do pomyślenia: aktywa i pasywa we wspólnej walucie zdążyły się już tak ze sobą splątać, że mogłoby to doprowadzić do zupełnie niekontrolowanego załamania się rynku. Obecnie, wprowadzenie w życie takiego pomysłu stało się znowu możliwe, jednak banki centralne silnych gospodarczo państw Europy, a zwłaszcza niemiecki Bundesbank, obawiają się własnych strat.
 
2012-04-18 | 09:22

Prawdziwa przyczyna nierówności dochodów

Prawdziwa przyczyna nierówności dochodów
Analizy zobowiązań podatkowych w krajach wysoko rozwiniętych wykazują, że USA posiadają najbardziej postępowy system podatków dochodowych na świecie – piszą Phill Gramm i Steve McMillin na łamach „The Wall Street Journal”.
 
2012-04-17 | 11:45

Uwaga na rosnące długi gospodarstw domowych

Poważnym zagrożeniem dla światowej gospodarki jest rosnące zadłużenie gospodarstw domowych. Waga problemu jest tak duża, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy uznał go za równie niebezpieczny jak kryzys zadłużenia państw w strefie euro.
 
2012-04-17 | 10:40

Chiny rezygnują z energii słonecznej na rzecz jądrowej

Chiny rezygnują z energii słonecznej na rzecz jądrowej
W 2012 Chiny zwiększą wykorzystanie naturalnych źródeł energii, takich jak energia jądrowa, i zakończą pozyskiwanie energii słonecznej i wiatrowej „na ślepo” – w rządowym raporcie zapowiada Wen Jiabao, premier Chin.
 
2012-04-17 | 10:12

Ekonomia musi sobie poradzić z niestabilnością systemu

Ekonomia musi sobie poradzić z niestabilnością systemu
Stabilność systemu finansowego oraz skuteczne kierowanie polityką monetarną, to zdaniem Bena Bernanke główne wyzwania, jakie stoją przed zarządzaną przez niego amerykańską Rezerwą Federalną. Według niego FED musi intensywnie monitorować efekty uboczne polityki „łatwego pieniądza”.
 
2012-04-17 | 09:55

Błędne decyzje Unii Europejskiej w sprawie Hiszpanii

Propagowana m.in. przez Angelę Merkel i powszechna w całej strefie euro polityka oszczędności jak dotąd zawodzi na całej linii. Pomimo pomocy Centralnego Banku Europejskiego, kolejne państwa popadają z powrotem w recesję, bezrobocie rośnie, a prognozy deficytów budżetowych stale się pogarszają. Szczególny niepokój na rynku obligacji budzi sytuacja Hiszpanii.
 
2012-04-17 | 09:34

Rozwód dla strefy euro

Rozwód dla strefy euro
Dzięki ekstensywnemu programowi pomocy Europejskiemu Bankowi Centralnemu udało się zapobiec katastrofie w strefie euro, jednak żadne fundamentalne problemy nie zostały rozwiązane. Widmo bankructwa ciągle wisi nad Grecją, Irlandia i Portugalia potrzebują restrukturyzacji, a prognozy odnośnie stanu gospodarki Hiszpanii i Włoch nie są optymistyczne. Arnab Das i Nouriel Roubini z Roubini Global Economics jedyne wyjście widzą w kontrolowanym podziale strefy.
 
2012-04-16 | 23:23

Jaka formuła inwestycyjna jest najkorzystniejsza?

Jaka formuła inwestycyjna jest najkorzystniejsza?
Nowe badanie oparte na wynikach indeksu pięciuset największych amerykańskich spółek giełdowych (S&P 500) z ostatnich czterdziestu lat wykazało, że prosta formuła równomiernego udziału poszczególnych spółek jako składników portfela inwestycyjnego przynosi lepsze wyniki niż formuła uzależniająca strukturę portfela od ich wartości rynkowej lub ceny.
 
2012-04-16 | 11:32

Z Rosji wciąż odpływa kapitał

Z Rosji odpływa coraz więcej kapitału. Bank Centralny szacuje, że w pierwszym kwartale tego roku za granicę wycofano równowartość ponad 35 miliardów dolarów. To duże wyzwanie dla Władimira Putina, który deklaruje, że chce pobudzić wzrost gospodarczy i zachęca do inwestycji.
 
2012-04-16 | 11:15

Jeden wskaźnik to nie wszystko

Jeden wskaźnik to nie wszystko
Popularny wskaźnik C/Z pozwala każdemu łatwo obliczyć, czy akcje danego przedsiębiorstwa warto kupić i ile są warte. Wystarczyło nie spać na lekcjach matematyki, wiedzieć, czym jest iloraz i można poczuć się jak prawdziwy giełdowy analityk. Tylko czy do rzetelnej wyceny wartości całej spółki giełdowej wystarczy tylko ten jeden wskaźnik?
 
 
Polityka prywatności