Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
2012-04-25 | 11:02

Hiszpania: ryzyko spłaszczenia?

Osiągnięcie przez 10-letnie obligacje hiszpańskie 6-procentowego progu wywołało poruszenie. Aby jednak być bardziej świadomym tego, co to oznacza, warto równocześnie przyjrzeć się temu, co dzieje się z notowaniami obligacji krótkoterminowych – radzi Matt Philips.
 
2012-04-25 | 10:51

Gospodarka światowa ciągle pod respiratorem

Gospodarka światowa ciągle pod respiratorem
Gospodarka światowa jest ciągle podtrzymywana przy życiu przez banki centralne, ale od jesieni jej stan ciągle się pogarsza – pokazuje indeks Brooking Institution - Financial Times. I wcale nie pomagają ostatnie symptomy stabilizacji – Chris Giles dla The Financial Times.
 
2012-04-25 | 10:43

Renminbi na drodze postępującej liberalizacji

Amerykańscy politycy mogą sobie twierdzić na potrzeby swoich kampanii wyborczych, że zwiększenie zakresu wahań dla kursu wymiany renminbi wynika z presji wywieranej przez nich na rząd chiński, ale jest to wyłącznie spowodowane stopniową i dobrze przez Chiny przeprowadzaną liberalizacją waluty. Teraz najważniejsze pytanie dotyczy tego na czym polegać będzie następny krok w tym procesie – czytamy w „The Financial Times”.
 
2012-04-25 | 10:14

Chiny otwierają się na świat

Jakiś czas temu centralny bank Chin opublikował plan liberalizacji chińskiego rachunku kapitałowego. Dwie podjęte niedawno przez rząd w Beijing decyzje mogą świadczyć o tym, że plan ten jest powoli wprowadzany w życie. W zeszłym miesiącu Chiny udostępniły dużym krajom rozwijającym się pożyczki we własnej walucie renminbi, zaś w tym miesiącu podjęto decyzję o wpuszczeniu większej liczby zagranicznych inwestorów na lokalny rynek kapitałowy.
 
2012-04-25 | 09:34

Arabia Saudyjska nie będzie w stanie zniwelować braków w dostawach ropy

Arabia Saudyjska nie będzie w stanie zniwelować braków w dostawach ropy
Amerykański rząd ma sprawdzony sposób wywierania presji na państwa Bliskiego Wschodu, którego ważnym elementem jest kooperacja z Arabią Saudyjską. Gospodarki krajów bliskowschodnich w większości opierają się na eksporcie ropy, więc najłatwiej wpłynąć na nie ograniczając ich możliwości eksportowe poprzez odpowiednie sankcje. Oczywiście każdy kij ma dwa końce, bo zmniejszenie dostaw czarnego złota odbija się na gospodarce ogólnoświatowej, jednak jak dotąd Amerykanie mogli polegać na Saudyjczykach, którzy w krytycznym momencie zwiększali własne dostawy, tym samym uzupełniając braki w podaży. Tak samo miało być teraz, gdy rząd Baracka Obamy postanowił nałożyć sankcje na Iran, lecz tym razem coś poszło nie tak.
 
2012-04-25 | 09:15

Prawdziwa bomba populacyjna

W związku ze starzeniem się społeczeństw europejskich coraz częściej pojawia się pytanie: skąd wziąć pieniądze na wypłacanie przyszłych emerytur? Według badania przeprowadzonego przez Europejski Bank Centralny w 2009 r., przyszłe zobowiązania emerytalne Niemiec wyniosą aż 7,7 tryliona euro, co trzykrotnie przekracza obecny roczny PKB w tym kraju. Jedynym rozwiązaniem tego problemu, jakie dotąd byli w stanie wymyślić niemieccy politycy, jest podniesienie podatków.
 
2012-04-24 | 16:33

Hiszpania podjęła się niewykonalnej misji

Hiszpania podjęła się niewykonalnej misji
Pewne jest jedno. Hasło „Hiszpania” wywołuje na rynkach objawy bliskie paniki. Jednak nie wiadomo do końca, co powoduje taką reakcję. To, czy Hiszpanie nie zapanują nad swoim deficytem, czy wręcz przeciwnie? Być może obawy budzi to, że reformy się powiodą. Ostateczny wynik kryzysu w strefie euro zależy w dużej mierze właśnie od odpowiedzi na to pytanie.
 
2012-04-24 | 11:06

Wściekli, zdolni, niedojrzali

Wściekli, zdolni, niedojrzali
Rok temu skończyli studia i nadal 
nie mają stałej pracy. 
Nawet gdy znaleźli 
coś w wyuczonym zawodzie, to za grosze. Mówią o sobie „śmieciowe pokolenie”, ale nie buntują się,
bo przeciwko komu?
 
2012-04-24 | 10:46

Obligacje rządowe najbardziej przewartościowanym aktywem

Obligacje rządowe najbardziej przewartościowanym aktywem
Obligacje państwowe należą obecnie do najbardziej przeszacowanej klasy aktywów. Przynajmniej tak twierdzi większość brytyjskich menadżerów zarządzających funduszami inwestycyjnymi.
 
2012-04-23 | 11:48

Nowe standardy prowadzące do redukcji zysków

Nowe standardy prowadzące do redukcji zysków
Zmiany wprowadzane w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości uderzą w firmy stosujące tzw. regułę korytarzową.
 
2012-04-23 | 11:25

Czy fizyczny rynek ropy naprawdę się uspokaja?

Przedsiębiorcy w Genewie, Londynie i Houston zadają sobie to samo pytanie: czy fizyczny rynek ropy naprawdę i trwale się uspokaja. Pewne zjawiska zdają się na to wskazywać. Z całą pewnością niektóre sektory rynku słabną, jednak ogólna sytuacja pozostaje wciąż niejasna.
 
2012-04-23 | 10:38

Indie potrzebują czegoś więcej niż mit i magiczny realizm

W indyjskiej opowieści Mahabharata kluczowym momentem jest utrata przez króla Dhritarashtrę zdolności widzenia zarówno w sensie fizycznym, jak i emocjonalnym. Nie dostrzega bezwzględnej ambicji swego najstarszego syna i tragedii, do której może ona doprowadzić. Nie chce dostrzec. Tak jak obecne władze Indii nie chcą zobaczyć wielu problemów kraju – pisze Ranjani Iyer Mohanty w „The Financial Times”.
 
2012-04-23 | 10:21

Najbogatsi jak na razie jedynymi beneficjentami ożywienia gospodarczego

Właściciele luksusowych restauracji, sprzedawcy drogich limuzyn, osobiści konsultanci i doradcy finansowi. Co ich łączy? To, że dla ich klientów recesja się już skończyła. Za oceanem znowu rośnie zainteresowanie ekskluzywnymi towarami i usługami.
 
2012-04-23 | 10:11

Lepsza inflacja w Niemczech niż rozpad strefy euro

Lepsza inflacja w Niemczech niż rozpad strefy euro
Sytuacja gospodarcza Grecji czy Hiszpanii nie poprawia się tak, jak by tego oczekiwano. Jak bumerang powraca pytanie o przyszłość strefy euro. Czy jej rozwiązanie to panaceum na europejską gorączkę gospodarczą? – na łamach „The Financial Times” pyta James Mackintosh.
 
2012-04-23 | 09:25

Pluralizm w biznesie

Pluralizm w biznesie
W Wielkiej Brytanii jeszcze dwadzieścia lat temu formuła spółki publicznej o rozproszonej własności udziałów wydawała się jedynym sensownym modelem organizacji przedsiębiorstwa. Dzisiaj coraz częściej poszukuje się innych rozwiązań.
 
2012-04-20 | 12:08

INCRA rzuca wyzwanie wielkiej trójce

Kryzys finansowy sprawił, że na nowo rozgorzały dyskusje nad powołaniem niezależnej agencji ratingowej. Instytucja taka, działająca na zasadach non-profit, stanowiłaby przeciwwagę dla trzech największych komercyjnych agencji amerykańskich: Standard & Poor’s, Moody’s oraz Fitch.
 
2012-04-20 | 11:50

Europejski Bank Centralny podjął decyzję o utrzymaniu niskich stóp procentowych

Europejski Bank Centralny podjął decyzję o utrzymaniu niskich stóp procentowych
Biorąc pod uwagę oznaki ponownego utknięcia strefy euro w recesji, decyzja Europejskiego Banku Centralnego (ECB) o utrzymaniu podstawowych stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie 1% nikogo nie zaskoczyła. Problem stanowi natomiast pogłębiająca się przepaść pomiędzy słabymi gospodarczo krajami południowej Europy, a silnymi krajami północnymi. Zwłaszcza niemiecki Bundesbank nie kryje obaw związanych z polityką ECB.
 
2012-04-20 | 10:03

Społecznościowe kredyty rzucają bankom rękawicę

Społecznościowe kredyty rzucają bankom rękawicę
Internetowe serwisy pożyczkowe zdobywają coraz większą popularność. Społecznościowe kredyty (social lending) to odpowiedź na drożejące usługi bankowe, wysokooprocentowane kredyty i lekceważenie przez banki tzw. zwykłych ludzi.
 
2012-04-20 | 09:56

Pracownicy ECB domagają się ochrony przed skutkami inflacji

Pracownicy ECB domagają się ochrony przed skutkami inflacji
Pracownicy Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie domagają się ochrony swoich emerytur przed inflacją i spadkiem ich realnej wartości – pisze Ralph Atkins z „The Financial Times”.
 
2012-04-20 | 09:32

Bezrobotne kontrasty

Bezrobocie w Unii Europejskiej osiągnęło w tym roku niepokojący poziom 10,2%, odnotowując wzrost o 0,7% względem zeszłego roku. Z kolei w przyszłym roku, zdaniem analityków, poziom ten może wynieść nawet 11%. Politycy w Brukseli planują temu zaradzić poprzez zwiększenie wydatków publicznych, głównie celem dotowania technologii ekologicznych takich jak elektrownie wiatrowe oraz panele słoneczne. Na razie przynosi to marne efekty, co skłania do przypuszczeń, że próba odgórnej interwencji na rynku pracy może jednak nie być najlepszym pomysłem.
 
 
Polityka prywatności