Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Bank Japonii próbuje pobudzić wzrost gospodarczy

W odpowiedzi na kolejne spowolnienie i pod narastającą presją polityczną, Bank Japonii luzuje politykę pieniężną.

Na podstawie komentarza Bena McLahnnan dla Wall Street Journal

 

Mimo iż przez ostatnich 15 lat ceny w Japonii spadały, Bank Japonii – zdaniem niektórych obserwatorów i lokalnych polityków - nie podejmował wystarczająco stanowczych kroków, aby zdecydowanie bardziej aktywnie przeciwdziałać deflacji.

 

Ubiegły rok był też szczególnie trudny dla japońskiej gospodarki, która do dziś zmaga się ze skutkami trzęsienia ziemi i tsunami, powodzi w Tajlandii oraz niezmiennie silnego jena.

 

W 2011 japońskie PKB zmalało o 0.9%, podczas gdy rok wcześniej wzrosło o 4.5%. W rezultacie zarówno firmy, jak i osoby prywatne, znowu zaciskają pasa z obawy przed jeszcze większym pogorszeniem swojej sytuacji, koncentrując się raczej na spłacaniu posiadanych długów, a nie zaciąganiu kolejnych, na inwestycje czy konsumpcję.

 

Bank Japonii podejmuje więc kroki na rzecz ratowania krajowej gospodarki:

  • łagodzi politykę pieniężną poprzez zapowiedź wykupu obligacji skarbowych;
  • zmienia swoje stanowisko w sprawie inflacji, obiecując osiągnięcie wzrostu wskaźnika cen detalicznych o 1% (poprzednio mówił jedynie o zmierzaniu do tego poziomu);
  • prowadzi aktywne działania zmierzające do utrzymaniu niskich stóp procentowych na rynku obligacji.

Kroki te podejmowane są niezależnie od praktycznie zerowych stop procentowych, które jak do tej pory nie zdołały jednak doprowadzić do uruchomienia wyższej aktywności kredytowej.

 

Według niektórych analityków zwiększenie skali wykupu obligacji było podyktowane obawą Banku Japonii o utratę swojej dotychczasowej niezależności. Kychei Morita, ekonomista Barclays Capital, jest przy tym zdania, że działania te w niczym nie pomogą – To czysto polityczna gra, ekonomicznie bezowocna – komentuje.

 

Polityka prywatności