Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Koszty zarządzania inwestycjami

Unia Europejska planuje zmusić wszystkie firmy finansowe, podlegające jej nadzorowi, aby ujawniały klientom łączną kwotę ponoszonych przez nich kosztów, zgodnie z dyrektywą w sprawie rynków instrumentów finansowych.

„To rewolucja w ochronie konsumentów” - mówi Gina Miller z SCM Private, firmy zarządzającej majątkami.

 

Uważa ona, że wielu ludzi przeżyje niemiłą niespodziankę, gdy dowiedzą się, ile, tak naprawdę, płacą. Może im się wydawać, że tracą 1% rocznie, ale jeśli policzyć wszystkie opłaty pobierane przez osoby trzecie (np. za zarządzanie funduszami i koszty instrumentów finansowych), odsetek ten wzrośnie do 2-3%.

 

David McCann, analityk z Numis Securities, twierdzi, że w przypadku brytyjskich firm zarządzających majątkami, realne koszty całkowicie pożerają zwroty z inwestycji.

 

Nominalny zwrot brutto z akcji wynosi średnio 7% rocznie. Jeśli przyjmiemy, że przeciętny inwestor płaci 25% podatku, a statystyczna stopa inflacji to 3%, zostaje 2,25% realnego zwrotu. Tak się składa, że mniej więcej tyle zabierają firmy, a zatem, w ich ręce trafia praktycznie 100% zwrotów.

 

 

Na podst. Investment Management Costs, Martin Spring

Zdjęcie: © Depositphotos.com/alphaspirit

Polityka prywatności