Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Naftowa moc Saudyjczyków

Ambrose Evans-Pritchard sugeruje w Daily Telegraph, że ważnym powodem tego, iż Arabia Saudyjska postanowiła ściągnąć w dół ceny ropy, może być „pomaganie” aliantom z Ameryki w zwiększaniu presji finansowej, wywieranej na Rosję, aby ta wycofała się ze swej ekspansjonistycznej polityki.

Michael Reagan powiedział kiedyś o, ostatecznie udanej, kampanii łamania ZSRR przez jego ojca, prezydenta Reagana: „Sprawił, że Saudyjczycy zalali rynek tanią ropą". Były premier Rosji, Jegor Gajdar, uznał to działanie za wyzwalacz upadku komunistycznego imperium. „Związek Radziecki tracił 20 mld dol. rocznie, pieniądze, bez których kraj po prostu nie mógł przetrwać".


Michaił Leontiew z rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft utrzymuje, że ostatnie załamanie się cen ropy to „polityczna manipulacja... Arabia Saudyjska jest manipulowana".


Goldman Sachs oczekuje, że w II kwartale przyszłego roku cena ropy WTI spadnie do średnio 70 dol. za baryłkę, kiedy sezonowy popyt będzie najsłabszy, a nadwyżka światowej podaży najwyższa. W dalszej części roku i w 2016 r. dadzą się zauważyć cięcia w wydobyciu ropy z krajów OPEC i w rozwoju produkcji amerykańskiej ropy z łupków.

 

 

Na podst. Saudi Oil Power, Martin Spring

Zdjęcie: © Depositphotos.com/TTstudio

Polityka prywatności