Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Stawiam na inwestycyjną dyscyplinę

Dyscyplina ma znaczenie! Tylko nie ta, która prowadzi do dogmatycznego, nieelastycznego myślenia, lecz ta, która identyfikuje i waży napięcia między faktami, a emocjami.

W świecie inwestycji zachowanie dyscypliny oznacza pamiętanie o celu – zwłaszcza wtedy, gdy wszystko wokół próbuje odwrócić od niego uwagę. W tym roku byliśmy świadkami różnych wydarzeń, od rosyjskiej inwazji, po odejście Billa Grossa z PIMCO. Każde z nich kusiło inwestorów, żeby nie tyle działać, co reagować.

 

Dlatego ciągle powinniśmy siebie pytać: Co jest moim celem? Czy chcę po prostu gonić za rynkowymi konsekwencjami dzisiejszych nagłówków? Czy aż tak mnie oczarował najnowszy produkt inwestycyjny, akurat na topie? W minionym roku, wśród naszych klientów widziałem wiele przykładów na to, że zdyscyplinowane trzymanie się strategii alokacji aktywów pozwala osiągać zamierzone wyniki.

 

Działać, czy reagować? W naszej firmie, dyscyplina, podporządkowana celom, pomaga nam podejmować decyzje o alokacji aktywów, przydziale menedżerów i ekspozycji na rynki. Pozwala trzymać się naszej filozofii inwestycyjnej w najgorszych momentach.

 

Rozumiem, że świat może niepokoić inwestorów. Spotkałem wielu, którzy obawiali się konfliktów na Bliskim Wschodzie albo wątpili w poprawę sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Widziałem, jak narasta sceptycyzm wobec polityki luzowania ilościowego Fed i deklaracji Bena Bernankego, że jego celem jest wzbogacenie inwestorów. Ludzie nie chcą inwestować na zmanipulowanym rynku. Jednak tego typu zagrożenia zawsze występują w naszym skomplikowanym, pełnym wzajemnych powiązań świecie.

 

Zdyscyplinowany proces inwestycyjnym z mocnymi, ilościowymi podstawami, pozwolił naszym strategom propagować delikatne preferowanie akcji przez cały 2014 r., pomimo niepokojów i dużej zwyżki w ostatnich latach.

 

Naszym zdaniem, pogoń za najnowszym, najgorętszym produktem inwestycyjnym ma więcej wspólnego z rozrywką, niż wynikami. Jeśli do planu zorientowanego na konkretne rezultaty i inwestowania w wiele klas aktywów dodać elastyczne, wykorzystujące pojawiające się możliwości podejście do inwestycji, może to pomóc inwestorom zachować dyscyplinę przy wyznaczaniu celów.

 

 

Na podst. I’m doubling down on investment discipline, Jeff Hussey, Russell Blog

Zdjęcie: © Depositphotos.com/SergeyNivens

Polityka prywatności