Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Pomysł CVC na przyciąganie największych inwestorów

CVC Capital Partners, największa europejska grupa zajmująca się wykupami, zamierza stworzyć dla swych najbardziej znaczących inwestorów oddzielny fundusz private equity, który będzie dłużej trzymał udziały i generował mniejsze zwroty, niż jej główny wehikuł inwestycyjny.

Inwestorzy coraz chętniej zawierają specjalne umowy z menedżerami funduszy private equity, aby zagospodarować swe rosnące góry gotówki. Ponieważ bezpieczniejsze papiery nie dają im już takiego dochodu, jak kiedyś, sięgają po bardziej ryzykowne aktywa i obniżają swoje oczekiwania co do zwrotów. Pokaźne sumy, jakie inwestują, pozwalają im negocjować niższe opłaty.

 

CVC poinformowała inwestorów, że od pewnego państwowego funduszu majątkowego pozyskała 2 mld dol. na utworzenie funduszu „strategicznych okazji”. Grupa utrzymuje silne więzi z singapurskim państwowym funduszem majątkowym GIC, Hongkońskim Urzędem Monetarnym i kuwejckim Urzędem ds. Inwestycji. W 2012 r. te trzy instytucje wspólnie wykupiły w niej 10% udziałów.

 

Nowy fundusz ma docelowo zebrać 4 mld dol., a minimalna suma na wejście to 500 mln. Inaczej niż większość funduszy „wykupowych”, będzie on funkcjonować przez 15, a nie 10 lat, co pozwoli trzymać aktywa przez ponad 8 lat, zamiast standardowych 3-5. Jego cel to mniej ryzykowne transakcje, dające ok. 12-14% rocznie (norma dla tego rodzaju inwestycji to 20%).

 

Przy zakupach, CVC będzie korzystać ze swej dotychczasowej sieci kontaktów handlowych, lecz jej flagowy fundusz zachowa prawo pierwokupu.

 

Firma idzie w ślady takich grup, jak Blackstone, Apollo, KKR czy Carlyle, które stworzyły odrębne fundusze, lepiej przystosowane do potrzeb największych inwestorów (i wyciągające od nich więcej pieniędzy). Od 2007 r. na wyspecjalizowanych rachunkach ulokowano od 60 mld do 85 mld dol.

 

Firmy private equity, inwestując te dodatkowe pieniądze, wykorzystują istniejące już sieci kontaktów. Jednak wszystko to są eksperymentalne strategie, które mogą w niektórych przypadkach zaowocować konfliktem interesów między różnymi zespołami w tej samej grupie. Może się zdarzyć, że mniejsi inwestorzy będą się czuli pokrzywdzeni.

 

 

Na podst. CVC finds creative ways to attract the biggest investors, Anne-Sylvaine Chassany, Henny Sender, The Financial Times

Zdjęcie: © Depositphotos.com/wollertz

Polityka prywatności