Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Buffett nie przepada za kapitałochłonnymi firmami, ale wyda na nie w tym roku 12 mld dolarów

Warren Buffett nie jest fanem kapitałochłonnych przedsiębiorstw, lecz z biegiem lat, on i jego wspólnik, Charlie Munger, zmodyfikowali swoje stanowisko.

W zeszłym miesiącu powiedział naszej gazecie: „Charlie i ja od lat mówimy, że najlepsze firmy nie potrzebują kapitału (...). Ale doszliśmy do punktu w życiu Berkshire, że jesteśmy również całkiem zadowoleni z przedsiębiorstw, które kapitału potrzebują, o ile przynoszą przyzwoitą stopę zwrotu".


Świadczą o tym dwie z firm Berkshire, gdzie wydatki kapitałowe są największe – BNSF Railway Co. i Berkshire Hathaway Energy, na które Buffet zdecydowanie nie narzeka. Jedna i druga odnotowały wzrost zysków w III kwartale, które odpowiadają za prawie 40% z 4,6 mld dol. całkowitego zysku netto Berkshire.


W pierwszych 9 miesiącach roku obie firmy na wydatki kapitałowe przeznaczyły 7,7 mld dol., niemal tyle, co w całym 2013 r. (8,2 mld dol.). W raporcie o zyskach w III kwartale Berkshire poinformowała, że firmy te wydadzą prawdopodobnie na inwestycje kolejne 4,1 mld dol. do końca roku. Razem daje to prawie 12 mld dol.


W przypadku BNSF wydatki są dość pilne: chodzi o rozbudowę torów, dodatkowe wagony i nowych pracowników. Ta spółka kolejowa, która przewozi samochody, ropę, węgiel, zboża i produkty przemysłowe, korzystając z 32,5 tys. mil torów, walczy w tym roku z zatorami. Wyzwanie, i tak niełatwe wskutek ciężkiej zimy, w kolejnych kwartałach robiło się jeszcze trudniejsze, wraz ze wzrostem ilości przewożonych towarów. Zamęt doprowadził do utraty udziału w rynku, irytacji klientów i zapytań regulatorów.


W lutym, BNSF zobowiązała się wydać w tym roku 5 mld dol., o 1 mld więcej niż w 2013 r. Z tej kwoty, 3,6 mld dol. wydała do 30 września.


Z kolei Berkshire Hathaway Energy wydała w tym roku, jak dotąd, 4,1 mld dol. na utrzymanie i rozwój sieci, zakup sprzętu i inne inwestycje w majątek.

 

 

Na podst. Buffett, Not a Fan of Capital-Heavy Firms, Spends $12B on Them in 2014, Anupreeta Das, The Wall Street Journal

Zdjęcie: Bloomberg News

Polityka prywatności