Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Europejskie fundusze emerytalne podwoją inwestycje w pasywne podejście

Do końca dekady europejskie plany emerytalne podwoją swoje inwestycje w fundusze pasywne, do 40% swych portfeli – wynika z analizy 190 takich planów, których aktywa warte są łącznie 1,9 bln euro.

Jest to efekt uświadamiania sobie faktu, że aktywne fundusze inwestycyjne zbyt często nie dostarczają wyników, które obiecywały, przez co plany emerytalne nie uzyskują zwrotów, jakich się spodziewały.


Amin Rajan, prezes firmy konsultingowej Create Research, przewiduje, że duża część przyszłych wpływów do funduszy pasywnych trafi do tych stosujących strategie inteligentnego beta, by uzyskiwać lepsze wyniki, niż produkty ważone kapitalizacją rynkową. Strategie inteligentnego beta koncentrują się na wartości spółek, na małych firmach lub akcjach o niskiej zmienności.


„Pierwsza generacja tych strategii dawała dobre zwroty. Wielu postrzega je jako zwroty alfa (pokonywanie rynku) przy cenach beta (produktów pasywnych) i beta ryzyku" – mówi Rajan.


Wśród funduszy emerytalnych rosło też zainteresowanie podobnym podejściem do stałego przychodu.


Prawdopodobnie sprawi to, że będą trzymać portfele obligacyjne, gdzie kryterium ważenia będzie PKB krajów lub obroty firm, zamiast po prostu zapełniać je papierami najbardziej zadłużonych.

 

 

Na podst. European pension funds to double passive use, Steve Johnson, The Financial Times

Zdjęcie: © Depositphotos.com/Malchev

Polityka prywatności