Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Ceny nieruchomości w Hongkongu dalej pną się w górę

Mimo zwalniającego wzrostu, ulicznych protestów i perspektywy podwyżki stóp procentowych, ceny nieruchomości w Hongkongu, i tak już najwyższe na świecie, nadal rosną.

Średnie ceny pobiły kolejny rekord w październiku. Stanowi to duże wyzwanie dla miejscowych władz, które dodatkowo borykają się z masową akcją obywatelskiego nieposłuszeństwa, trwającą już drugi miesiąc.


Choć przez protesty zablokowane są główne drogi dojazdowe do dzielnic finansowych miasta, kolejne inwestycje cieszą się dużym zainteresowaniem.


Na luksusowym osiedlu Pavilia Hill pierwsza grupa nowo wybudowanych mieszkań, których najniższa cena wywoławcza przekraczała 2 mln dol., sprzedała się w ciągu kilku godzin.


Silny rynek nieruchomości to poważny problem dla tutejszego rządu, gdyż wiele osób, a zwłaszcza młodzi, nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania. Przeciętna jego cena w Hongkongu jest 14,9-krotnie wyższa, niż mediana dochodu gospodarstwa domowego. Dla porównania, w Londynie przelicznik ten wynosi 7,3.

 

 

Od 2008 r. ceny wzrosły ponad dwukrotnie, co jest efektem rekordowo niskich stóp procentowych, importowanych z USA, prężnej gospodarki i zainteresowania ze strony nabywców z Chin kontynentalnych.


Według Simona Smitha z agencji Savills, niskie stopy i ograniczona podaż pozostaną, a niepewność panująca w innych częściach świata będzie się utrzymywać, co spowoduje dalszy wzrost cen.


C.Y. Leung, szef administracji Hongkongu, przyznaje, że w tym mieście coraz większych nierówności ekonomicznych, niebotyczne ceny mieszkań są kluczową kwestią polityczną.


Dodaje też, że takie zabiegi, jak bardziej restrykcyjne warunki najmu czy podwyżka opłat skarbowych, odniosły jedynie tymczasowy skutek. Rozwiązaniem powinno być zwiększenie podaży mieszkań. Skądinąd, są tu pewne powody do optymizmu – do września liczba rozpoczętych budów wzrosła aż o 30 procent.


Zakończenie poluzowania ilościowego w USA również może zmniejszyć problem, poprzez zwiększenie kosztu kredytów.

 

 

Na podst. HK Property Prices Continue To Rise, The Financial Times

Polityka prywatności