Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Twoja pięcioletnia prognoza to żart

Ludzie są tragiczni w przewidywaniu przyszłości. Fatalnie prognozujemy sytuację w gospodarce i na rynkach. Dane pokazują, że nawet nie potrafimy przewidzieć własnego zachowania.

To przypomina mi świetne stwierdzenie Jasona Shapiro z Perbak Futures Management, na temat tego, jak błędne potrafią być różne wróżby:


„Patrząc na rynki w tym tygodniu śmiałem się na myśl o reakcji w 2009 r. na każdego, kto wtedy twierdziłby, że za pięć lat prawdą będzie to:


Akcje praktycznie na wyżynach wszechczasów, stopy procentowe niewiarygodnie niskie, surowce najtańsze od wielu lat a dolar USA tak drogi, jak to tylko możliwe.


Gdybyś coś takiego wtedy prognozował, wyrzuciliby cię z pokoju".


Święte słowa.


Wtorkowa wyprzedaż na giełdzie zwiastowała kłopoty i nic nie mogło uwolnić ludzi od lęku. A rajd w środę był czymś odwrotnym: najgorsze za nami, jest dobrze.


Wczoraj zaprezentowałem bezstronne spojrzenie na rynki, zamiast mojego typowego, obstającego przy swoim ględzenia. Powód był prosty: mam pewien niewielki stopień samoświadomości, jeśli chodzi o moją zdolność do przewidywania przyszłości. Uważam, że uznanie realiów (nikt nie ma pojęcia, co się naprawdę wydarzy) to ogromna zaleta w świecie inwestowania i mądrzących się ekspertów.


Mimo to, wielu ludzi i więcej niż kilku inwestorów wydaje się być przywiązanych do idei, że sposobem na zrobienie pieniędzy jest patrzenie w szklaną kulę, by dojrzeć, co będzie dalej i odpowiednio zainwestować. Ale to recepta na wiecznie gorsze wyniki czy wręcz straty.


W 2009 r. nie mieliśmy, tak naprawdę, pojęcia, jak będzie wyglądał 2014 r. A teraz wyobraźcie sobie, co trzyma dla nas w zanadrzu rok 2019. Najbezpieczniej jest postawić na to, że ta pięcioletnia prognoza jest prawdopodobnie chybiona.

 

 

Na podst. Your Five-Year Forecast Is a Joke, Barry Ritholtz, The Big Picture

Zdjęcie: © Depositphotos.com/everett225

Polityka prywatności