Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Inflacji imputowanie

W 2010 r. byłem jednym z sygnatariuszy listu otwartego, który ostrzegał, że eksperyment monetarny Fed stwarza ryzyko ostrej inflacji. Ci, którzy dziś oczekują, że przyznam się do pomyłki, nie poczują się w pełni usatysfakcjonowani. Nie będą też zadowoleni ci, którzy chcieliby, abym twierdził, że żadnej pomyłki nie było. Bo, jak zwykle, prawda leży pośrodku.

Rzeczywiście, ostrzegaliśmy przed ryzykiem inflacji, a tymczasem - indeks cen konsumpcyjnych zachowywał się łagodnie. Pamiętajcie jednak, że jest różnica między ryzykiem, a pewnością. Nie tworzyliśmy przepowiedni. Zwracaliśmy uwagę na potencjalne niebezpieczeństwo. Podobnie jak większość pozostałych sygnatariuszy, żyję w świecie ekonomicznych i geopolitycznych prognoz. W moim przypadku, jest to branża zarządzania pieniędzmi, w której, jeśli masz rację w nieco ponad połowie przypadków, to i tak jest naprawdę nieźle.

 

Gdybym chciał stworzyć przepowiednię, to bym to zrobił. Ale nie chciałem, podobnie jak moi koledzy. Szczerze powiedziawszy, jeśli jacyś ekonomiści (nie liczę Paula Krugmana, który nigdy nie ma wątpliwości i rzadko ma rację) uważali, że bezprecedensowe działania Fed nie wiążą się z przynajmniej podwyższonym ryzykiem, to uważam, że popełnili błąd w sztuce. Paul, gdyby chciał być uczciwy, zgodziłby się z naszym listem, ale stwierdził, że przedstawione w nim obawy raczej się nie spełnią, a w każdym razie - gra jest warta świeczki.

 

Niemniej przyznam krytykom połowiczną rację i przyjmę na siebie połowiczną winę. Ewidentnie ocenialiśmy ryzyko wyżej, niż inni, a jak dotąd, to się nie spełniło. Nasz błąd. Mam nadzieję, że to (w połowie) zadowoli moich krytyków i będą mogli już przestać kopiować od siebie nawzajem szydercze artykuły.

 

 

Na podst. The Inflation Imputation, Cliff Asness, Mauldin Economics

Zdjęcie: © Depositphotos.com/SergeyNivens

Polityka prywatności