Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Co czyni Szwajcarię świetną inwestycją

Szwajcarska giełda to stawianie na ogólnoświatowy rozwój miast i ich rewaloryzację – uważa komentator Russell Taylor.

Ponieważ Szwajcaria to mała gospodarka z wysokimi kosztami, koncentruje się na eksporcie usług o wysokiej wartości dodanej. Jej 20 największych spółek oferuje „wszystkie umiejętności niezbędne do ukończenia i obsługi megamiast, które stały się normą, szczególnie w Azji". Inwestowanie w te firmy to stawianie na ożywienie w budowie i przebudowie globalnej infrastruktury.


„Od cementu, stali, materiałów budowlanych, armatury i instalacji po elektrykę i elektronikę, telekomunikację oraz szkolenia biznesowe i wsparcie techniczne" – giełda w Szwajcarii „ma to wszystko, ale też dodaje specjalistyczną chemię, biotechnologie i farmaceutyki, jak również usługi bankowe, jakich potrzebują mocno zurbanizowane obszary".


Zdaniem Taylora, Szwajcaria odniosła sukces „dzięki swej ostrożności i długoterminowym inwestorom", więc szwajcarskie spółki „nie są inwestycjami dla chciwych i niecierpliwych".


Rekomenduje inwestowanie w jej rynek akcji jako taki (a nie w poszczególne firmy), poprzez ETF lub tani fundusz indeksowy.

 

 

Na podst. What Makes Switzerland a Great Investment, Martin Spring

Zdjęcie: © Depositphotos.com/swisshippo

Polityka prywatności