Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Brytyjski program oszczędnościowy uderza w młodych

Wraz z wprowadzeniem przez angielski rząd programu oszczędnościowego doszło do wyraźnego zróżnicowania pomiędzy sytuacją majątkową przedstawicieli różnych pokoleń. Według analiz Financial Times, średni przychód w gospodarstwach domowych osób między 20. a 30. rokiem życia nie zwiększa się już od dziesięciu lat, podczas gdy przychód w gospodarstwach domowych osób starszych rośnie. Mimo to Kanclerz Skarbu George Osborne ciągle unika nakładania na tych drugich obostrzeń finansowych związanych z nową polityką oszczędnościową, niezależnie od poziomu ich realnych dochodów. Na podstawie artykułu Chrisa Gilesa i Sarah Neville dla The Financial Times.

Zdaniem specjalistów z Financial Timesa po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat średnie dochody ludzi po 60. roku życia przewyższyły dochody ludzi między dwudziestką a trzydziestką. Co więcej dochody emerytów, siedemdziesięcio- i osiemdziesięciolatków, nie pozostają daleko w tyle.

 

Ten brak równowagi ekonomicznej może pociągnąć za sobą poważne rozchwianie stosunków społecznych. Jeśli nic się nie zmieni, młodsze pokolenie zostanie w pewien sposób wyalienowane. Wraz z obniżeniem dochodów w oczywisty sposób maleje niezależność finansowa młodych ludzi. Stają się zależni od starszych, rodziców i dziadków, co tym samym zmniejsza możliwość samodzielnego awansu społecznego. Krótko mówiąc, zmniejsza się mobilność społeczna.

 

Taki stan rzeczy nierozerwalnie wiąże się z decyzjami rządu, który postanowił chronić ludzi starszych przed wzrostami w cenach ubezpieczeń i ograniczeniem ulg podatkowych. Tymczasem młodych dodatkowo dotknął wzrost cen za studia i zmniejszenie dodatków na wychowanie dzieci.

 

„Rząd zmniejszył świadczenia dla osób w wieku pracującym, a zwiększył świadczenia dla osób w wieku emerytalnym i z czasem ten rozdźwięk będzie się powiększał" – mówi Carl Emmerson z Institute for Fiscal Studies. Z kolei Alistair Darling, były Kanclerz Skarbu z ramienia Partii Pracy komentuje: „Ta tendencja rozwija się już od kilku lat, ale polityka, postrzegana całościowo, nie nadąża za nią i nie jest w stanie się na niej skupić".

 

Oczywiście dla wielu młodych akumulacja większego majątku przez starszych na dłuższą metę jest opłacalna, gdyż prędzej czy później go odziedziczą. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na rodzinne wsparcie. Nie należy zapominać o tych, którzy wywodzą się z rodzin biednych. To im przede wszystkim utrudniono awans społeczny oraz poprawę warunków życia.

Polityka prywatności