Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij

Rekordowe zyski spółek na przekór kryzysowi

Mimo sezonowych spadków dochody większości spółek w USA i Europie były rekordowo wysokie lub zbliżone do najwyższego poziomu w historii. Nie przeszkodziło temu nawet niekorzystne tło gospodarcze – pisze Alison Smith (WSJ).

– Zyski nie mogły być wyższe – mówi Graham Secker, strateg ds. europejskich aktywów w Morgan Stanley – Czynniki takie jak zaawansowanie technologiczne, obniżenie stawek podatkowych, kosztów finansowania i cen surowców przyczyniły się do podwyższenia rentowności spółek – dodaje.

Z kolei specjaliści Citigroup szacują, że zyski operacyjne spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 są niemal tak wysokie jak w 2007 roku, co jest częściowo spowodowane obniżeniem jednostkowych kosztów pracy.

Analitycy nie są jednak jednomyślni co do oceny przyszłej sytuacji.

W gronie optymistów co do perspektyw USA znajduje się Gerard Lane, strateg ds. aktywów w Shore Capital. Podkreśla, że choć dochody amerykańskich spółek są na wysokim poziomie, nie musi to ulec nagłej zmianie. – Jak pokazuje długoterminowy trend, dochody spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 są generowane przede wszystkim przez rynki zza oceanu, zatem ich zyski zaczną się zmniejszać dopiero, gdy jednostkowe koszty pracy wzrosną o co najmniej 2% w skali roku.

Inni przewidują, że sprzyjające warunki mogą w tym roku ulec zmianie, co dotknie głównie firmy europejskie, nie amerykańskie. Analitycy z Citigroup zakładają, że dochody spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 obniżą się o 1 punkt procentowy. Jeśli chodzi o Europę, Ian Harnett z Absolute Strategy Research nie ma wątpliwości – Spadki już następują. Przewidujemy, że dochody spółek europejskich mogą spaść o co najmniej 10%.

Analitycy po obu stronach Atlantyku oceniają, że w ostatnich miesiącach największe obawy inwestorów wynikają z tego, iż zyski mogą być zmienne.

- Boimy się, że skutki silnych zmian kursów walut w minionym roku mogą przyjść z opóźnieniem i uderzyć w te firmy Eurostrefy, które są najbardziej otwarte na międzynarodowe rynki – mówi Harnett. Na zyski wpływ będzie miało również zarządzanie budżetem firmy – To koszty pracy, zwłaszcza w tak pracochłonnych sektorach jak obsługa techniczna, sprzedaż detaliczna czy finanse, są kluczowe dla zrozumienia możliwości uzyskania dodatkowych zysków.

Natomiast ceny towarów nietrwałych są istotne z perspektywy oszacowania presji na marżę w handlu detalicznym i produkcji żywności, a cena ropy jest decydująca dla górnictwa czy przemysłu. Przy ich obecnych wahaniach spółki muszą zmierzyć się z groźbą podwyższenia cen swoich produktów czy usług. Powinny jednak oszacować, czy, chroniąc zyski w krótkiej perspektywie, nie zaszkodzą swoim długofalowym relacjom z klientami. I która z tych strategii będzie korzystniejsza dla interesów spółki.

Polityka prywatności